Group A i Pinealis Glandula u KSET-u!

img_2691

 

Ovog utorka 4. listopada bili smo u KSET-u na otvorenju jesenskog ciklusa ZEZ-a, a sezona je otvorena uz bendove Pinealis Glandula i Group A.

 

Video zapis s koncerta.

 

U trenutku kad sam ušao u KSET na pozornici su bila dva glazbenika koji su uz pomoć laptopa, sintesajzera, mikrofona, oboe (ako sam uspješno detektirao instrument) i razno raznih efekata stvarali neku vrstu eksperimentalne elektronike dok su se preko njih vrtjele prilično zanimljive vizualizacije koje je uživo navodno radio treći član ovog projekta pod imenom Pinealis Glandula. Ubrzo ispred pozornice izlaze jedan po jedan, još četiri člana, koji svi od reda sviraju puhačke instrumente i uz neku prilično melankoličnu melodiju (najsličniju melodijama koje se sviraju na sprovodima, a možda i je jedna od tih) završavaju svoj nastup. Uglavnom, ovo malo što sam vidio od koncerta je izgledalo kao neki zanimljiv konceptualni nastup, ali pošto nisam bio od početka, nisam baš shvatio o čemu se tu točno radilo.img_2476 img_2485 img_2492img_2470

 

 

Do kraja nastupa benda Pinealis Glandula u KSET-u se okupilo nešto više od pedesetak posjetitelja i došao je red na gostujući bend Group A. Ovaj bend, s trenutnom berlinskom adresom, postoji nešto više od četiri godine i čine ga dvije Japanke; Tommi Tokyo na vokalu, analognom synthu i ritam mašini i Sayaka Botanic na violini i efektima. Prva na pozornicu izlazi polugola crnom bojom namazanog poprsja Sayaka Botanic, smrtno ozbiljna (u maniri nekog samuraja koji priprema wakizashi za harakiri), klečeći na podu naštimava svoju violinu za nastup te joj se potom pridružuje Tommi Tokyo koja izgleda kao da je ispala iz Sigue Sigue Sputnikovih spotova i nakon manjih tehničkih problema kreću sa svojim nastupom.

img_2500a-2 a-4 a-10 a-12 a-15 a-18 img_2733

 

Teško da pri opisu benda Group A mogu zaobići bendove poput Throbbing Gristle, Cabaret Voltaire i DAF, post punk, industrial noise, EBM pionire koji su sigurno utjecali na njihovu muziku, al’ u svakom slučaju, ove dvije Japanke udahnule su u čitavu tu priču malo svježine. Pjevačica, osim već nabrojanih instrumenata svira i na ozvučenim ljestvama po kojima se tijekom čitavog nastupa pomalo vere i izvodi neke, burlesci nalik, korake. Konstantno plazi i po pultu na kojem svira i naravno uz sve to i pjeva, a njen vokal u najmanju ruku mogu nazvat prilično zajebanim, demonski glasovi iz horor filmova su prvo što mi pada na pamet pri opisu njenog vokala. Violinistica je priča za sebe, svojim mahnitim kretnjama i oštrim potezima po violini, uz popratne efekte, stvara zvuk od kojeg vam se ledi krv u žilama i naravno, da ne zaboravim, tu su bile i projekcije avangardnih filmova koje su se savršeno uklopile u njihovu cjelokupnu priču. U svakom slučaju, imaju prilično opasan audio-vizualni nastup.

a-5 a-11 a-14 a-17 a-20 a-21 a-16 img_2735 a-19a-7img_2745

 

Nakon nešto manje od sat vremena nastupa, za kraj dobivamo na tečnom hrvatskom: „Hvala lijepo“, al’ nažalost, bez obzira na glasan pljesak, bis nismo dobili, no siguran sam da će i bez bisa većini prisutnih ovaj nastup itekako ostati još dugo vremena u pamćenju.

 

 

Joža

 

 

https://www.facebook.com/me.groupA/?fref=ts

 

 

Leave a Reply