Tvornica Attacka (radionice)

slika

Autonomni kulturni centar Attack u sklopu projekta Attackova tvornica organizira radionice koje će se održati tokom listopada, studenog i prosinca u Attackovim prostorima u Pierottijevoj 11. Program se sastoji od četiri radionice:filmska radionica – razvoj scenarija, radionica audio inžinjeringa, radionica Vj-inga i mapiranja i rap i free style rap radionica.Radionice su potpuno besplatne, a svi zainteresirani/e mogu se prijaviti na mail:akc.attack@gmail.com s naznakom za radionice, zaključno s 25. listopadom. Projekt Attackova tvornica realiziran je uz financijsku podršku Ministarstva kulture republike Hrvatske, Grada Zagreba – Gradskog ureda za kulturu obrazovanje i sport, zaklade Kultura nova i Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva.

RADIONICA MAPIRANA I VJ-INGA
Radionica je usmjerena na razne tehnike i pristupe VJ-ingu i projekcijskom mapiranju i na taj način je otvorena za sve početnike/ce bez potrebe poznavanja određenog softwara. Cilj radionice je proći cjeli proces jednog VJ-ing performansa, od ideje, stvaranja scenografije, video klipova pa do samog nastupa. Metode rada temelje se na teoretskim uvodnim predavanjima o različitim softwarima i hardwarima koji se koriste u samom procesu stvaranja. Drugi praktični dio radionice obuhvaća razradu ideje, crtanje skica, izrada i postavljanje scenografije, izrada video materijala, metode mapiranja projekcija, metode i software za live video mix. Radionica završava zajedničkim video performanceom svih polaznika/ca na jednom od večernjih programa u klubu Attack.
Voditelj radionice: Goran Goldin

RAP I FREE STYLE RAP RADIONICA

Hip- hop kultura je od svojih samih početaka prije 30 godina izrasla i dobila globalni zamah upravo na davanju prilike „malome čovjeku“ da se slobodno izrazi bez ograničenja i materijalnih preduvjeta uspjeha zadanih konformističkim društvenih vrijednostima po kojima neki imaju više šanse od drugih za društveni uspjeh. Bilo da se radilo o graffitima, break danceu ili repanju uvijek je to bila forma u kojoj je mogao doći bilo tko s ceste (kao što često i jest, jer to je kultura nastala na ulicama) i samo na osnovi vlastite kreativnosti i spontanosti uspjeti se realizirati na toj sceni. Jedan od ogranaka toga: freestyle repanje (naravno u svom izvornim obliku , ne u obliku mainstreama popularnog u koercijalnom biznisu ) uvijek je bio svojevrsni „Vox populi“ i kao takav je predstavljao mjesto za izbacivanje nakupljenih frustracija , a s druge je strane bio ( i ostao) svojevrsna autentična ulična poezija. Danas 30 godina kasnije , Hip-Hop kultura je i dalje vrlo živa i produktivna, proširena po svim stranama svijeta , pa tako i u Hrvatskoj.
Ideja za ovu radionicu je nastala tokom zime 2013. kada počinjemo s organizacijom „Večeri Urbane Poezije“ unutar kojega je bio zamišljen izvedbeni dio i „ freestyle battle“ unutar kojega su mladi izvođači/ce imali/e priliku međusobno odmjeriti snage, pokazati što znaju i razmijeniti iskustva. Zbog iznimno velikog odaziva začela se ideja o Freestyle radionici koja bi bila svojevrsna platforma za razvijanje izvođačkih vještina, mjesta za izvedbu i promociju usvojenog. Radionica je namijenjena polaznicima/cama koji/e tek počinju ali i polaznicima/cama koji/e već imaju iskustva, uz profesionalne uvjete i uz stručno vodstvo iskusnih izvođača. Na radionici će se raditi po grupama, upoznati će se tehnike i osnove hip hop subkulturnog izričaja. Polaznici/e će imati priliku svoju vještinu uvježbavati i razrađivati svoj repertuar uz muzičku podlogu. Cilj radionice je sve naučeno predstaviti publici na završnoj večeri uz „ freestyle battle“ odnosno slobodnoj formi repanja u kojoj do izražaja dolaze sve mogućnosti i uvježbanost s radionice.

Voditelji radionice: Neven Aljinović Tot i 40 industry crew

RADIONICA AUDIO INŽINJERINGA

Program radionice satoji se od upoznavanja i obuke polaznika/ca sa svim potrebnim zaduženjima ton majstora kao i dio producentskih i studijskih tehnika.
Koncept radionice temelji se na praktičnoj primjeni glazbenih instrumenata, audio komponenti i producentskih tehnika putem kojih se obrađuje sva područja audio inžinjeringa i primjene glazbene opreme kao i razglasnog sistema.
Oredviđeno trajanje radionice je pet radnih sati dnevno u ukopno šest dana.Radi lakšeg svadavanja pojedinih cjelina, radionica je tematski podijeljena. Svaki dan obrađuje se određena cjelina bitna u audio inžinjeringu.
1. dan : teoretsko upoznavanje sa opremom kluba, postavljanje glazbenih instrumenata na stage (binu) te ozvučavanje istih.
2. dan : rad na FOH mixeru ,audio mix (tonska proba)
3. dan : priprema i snimanje benda
4. dan : produkcija snimljenog materijala i opća upoznavanja sa softwareom za produkciju
5. dan : završavanje mixa i rekapitulacija radionice
Cilj radionice je pružiti priliku poaznicima/cama da se okušaju u ovoj grani vrlo bitnoj za funkcioniranje glazbenih događanja i produkcije, s namjerom da, ukoliko je to moguće, svoje neformalno obrazovanje nastave u klubu Attack! tokom godine.
Polaznici/e će po završetku radionice imati priliku čuti ishod svog rada u zadnjih pet dana te ocijeniti dali se žele nastaviti usavršavati u području audio inžinjeringa.

Voditelj radionice: Igor Ivanković

RADIONICA IGRANOG FILMA

Ovogodišnja radionica sastaoji se od pet etapa, a počinje s radionicom razvoja scenarija.
Radionica se sastoji od tri faze pisanja scenarija unutar kojih će se proći razradu osnovne ideje kroz nastanak sinopsisa, scenoslijeda, treatmenta i scenarija. Na kraju svake cjeline pristupiti će se analizi i komentaru radova te gledanju filmskih referenci na osnovu teme, žanra i stila. Polaznici/ce će raditi zajedno na jednom kolektivnom scenariju koji će služiti kao primjer svim eksperimentima i na temelju dobivenog sinopsisa razvijati će filmsku priču i isprobavati mnoge opcije njenih mogućnosti. Paralelno će raditi na vlastitim scenarijima služeći jedni drugima kao čitači, ali i izvođači prilikom raspisivanja i testiranja dijaloga.
Polaznic/ei bi do kraja kreativne radionice trebali napisati tri ruke teksta koje će do finalnog proizvoda proći nekoliko testiranja putem čitanja anonimnih kako i profesionalnih čitača iz struke, igranja dijaloških sekvenci od strane profesionalnih glumaca te pisanja financijskog i operativnog plana iz kojeg će proizaći smanjivanje troškova kroz iznalaženje kreativnijih rješenja za realizaciju konkretne ideje.
Scenarij za igrani film predstavlja kompleksni napor artikuliranja niza ideja koji je zasnovan na spoju vještine i originalnosti. Ima li neka ideja cjelovečernji filmski potencijal – princip je mišljenja s kojim se razvija sinopsis. Smisao za organizaciju cjeline te instrumentiranje njenog tempa i dinamike čini izvedbu scenoslijeda, dok u dijalozima bivamo suočeni s obimom i karakterom pažnje koju pridajemo komunikaciji i svim njenim slojevima. Kakvu atmosferu pritom stvaramo i kamo je usmjeravamo razotkrit će nam duh samog djela. Slobodni asocijativni let ka onim naročitim i osobenim specifičnostima koji međusobno razlikuju detalje bit će napokon moguć u posljednjoj fazi pisanja scenarija koja će se ukazati jednog dana kao sunčano jutro u kojem je sve lako i lijepo.
Polaznici se prijavljuju s idejom za film. Sudjelovanje na radionici je besplatno.
Voditeljica radionice: Irena Čurik

Leave a Reply